In order to view this page you need JavaScript and Flash Player 10+ support!
In order to view this page you need JavaScript and Flash Player 10+ support!
In order to view this page you need JavaScript and Flash Player 10+ support!

www.agroturystykabesko.pl

Menu-top


Menu główne

 

 

Witamy Państwa na stronie internetowej Gospodarstwa Agroturystycznego

"Nad Przełomem Wisłoka".

 

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

In order to view this page you need JavaScript and Flash Player 10+ support!

Dokument główny


Deprecated: Function ereg() is deprecated in /home/netcom99/domains/agroturystykabesko.pl/public_html/include/tresci_subkat.php on line 245

 

Nasze gospodarstwo agroturystyczne "Nad Przełomem Wisłoka" stanowi idealne miejsce do wypraw bliższych i dalszych a okolica obfituje we wszerakie atrakcje. Trudno tutaj będzie nam wymienić wszystkie atrakcje turystyczne, krajoznawcze, sportowe, zabytki i ciekawe miejsca. Jest ich tak dużo i są tak zróżnicowane, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Czy to wędkarz, grzybiarz, miłośnik spacerów, narciarz, snowboardzista itp.

Polecamy:

BESKO

Rzeka Wisłok - jest jedną z najpiękniejszych rzek na południu Polski. Wypływa ze stoku Kanasiówki (leżącej na granicy polsko-słowackiej), na którą prowadzi zielony szlak turystyczny. Wisłok, wijąc się, przepływa wartkim nurtem przez wieś Wisłok Wielki, a dalej przez Moszczaniec. Mniej więcej na wysokości Darowa rozpoczyna się najpiękniejsza część doliny - przełom Wisłoka, wielka atrakcja przyrodnicza dla miłośników natury. Rzeka mija łagodne kopulaste wzgórza i wcina się z impetem we fliszowe skały, tworząc stromy jar o długości 5 kilometrów. Wysokość zboczy w niektórych miejscach dochodzi nawet do 60 m. Liczne progi skalne wyrastające z dna potęgują dodatkowo urok tej rzeki.

 

- Wzgórze Krzyż -bezleśna, niewysoka, trawiasta góra w centrum Beska, na szczycie której stoi duży krzyż (stąd nazwa wzniesienia), to jeden z najlepszych punktów widokowych w okolicy, a więc i popularna atrakcja turystyczna. Według miejscowej legendy pod krzyżem spoczywają ponoć nieprzebrane skarby. Na wzgórze prowadzi ścieżka odchodząca od głównej drogi. Może ją wskazać niemal każdy mieszkaniec Beska, bowiem co roku odbywają się w tym miejscu kościelne procesje. Dojście na wierzchołek zajmuje niespełna 10 min, a wysiłek wynagradza wspaniała panorama okolicy, z dobrze widocznym Beskiem oraz wzniesieniami Beskidu Niskiego i pogórzy.
 
 
RYMANÓW
 
- Kościół św. Wawrzyńca. Kiedy stary kościół w Rymanowie groził zawaleniem podjęto decyzję o wyburzeniu go i postawieniu w jego miejsce nowego. I tak oto w latach 1779 – 1781 wzniesiono w Rymanowie nową, kamienną świątynię pod wezwaniem Św. Wawrzyńca. Fundatorem tego jednonawowego kościoła był Józef Ossoliński (jego ciało spoczywa dziś w piwnicach kościoła). W 1839 roku kościół został strawiony przez pożar. Odbudowany w roku 1841 służył wiernym do września 1944 roku, kiedy to ponownie uległ zniszczeniu. Spłonęła wówczas murowana wieża i dach, a także zawaliło się sklepienie. Po wojnie świątynię odbudowano, tym razem stawiając drewnianą wieżę. Kolejny w historii kościoła pożar miał miejsce w 2004 roku. Spłonęła wtedy owa drewniana wieża. Nową wieżę postawiono murowaną. Do najcenniejszych zabytków kościoła należy umieszczony w ołtarzu głównym, łaskami słynący, malowany na desce obraz Matki Boskiej z Chrystusem zdjętym z krzyża (Pieta). Tuż przy kościele znajduje się zabytkowa plebania, dzwonnica z dwoma dzwonami z początku XVI wieku oraz wieża, w której mieściła się kaplica cmentarna (nową kaplicę wybudowano na terenie cmentarza katolickiego w roku 2010). Cały teren świątyni otoczony jest murem w obrębie, którego znajdował się dawniej cmentarz przykościelny.
 
 
 

- Synagoga - renesansowa, kamienna synagoga, jedna z najstarszych w Polsce, powstała w końcu XVI lub w 1 poł. XVII w., na początku XX w. została przebudowana. Zdewastowana i uszkodzona w czasie wojny, po jej zakończeniu stopniowo zamieniła się w ruinę. W latach 2005-2006 zabytek odbudowano. Wciąż trwają prace remontowe we wnętrzu budynku. Jest to pierwsza w Polsce synagoga odbudowana w celach sakralnych - ma służyć chasydom pielgrzymującym do grobu cadyka Menachema Mendla, a także jako centrum edukacji i dialogu między religiami.

 

- Kirkut - Cmentarz żydowski- kirkut został założony w II poł. XVI wieku. Początkowo grzebano tu zmarłych ze wszystkich miejscowości należących do kahału, pod koniec XIX w. na rymanowskim kirkucie grzebano miejscowych Ł»ydów. Zachowało się tu ok. 800 macew, są to nagrobki kamienne, zwrócone na wschód, ku Jerozolimie. Na kilkudziesięciu macewach widoczne są hebrajskie epitafia z bogatą symboliką. Epitafia zawierają imiona zmarłych i datę pochówku, a symbolika dotyczy płci, pochodzenia czy pozycji zmarłego w społeczności żydowskiej. Najstarsza z odczytanych macew pochodzi z 1826 roku, pozostałe z XIX i początków XX wieku.
W centralnej części kirkutu zbudowano dwa ohele. W pierwszym, od strony północnej, znajduje się grób cadyka Cwi Hirsza (1788-1847) uznanego cudotwórcy i jego syna cadyka Józefa Friedmana (zm, 1913). W drugim, starszym spoczywa cadyk Menachem Mendel (1745-1812), człowiek wykształcony, znany jasnowidz i uzdrowiciel oraz jego żona. Za życia zjeżdżali do nich Ł»ydzi z całej Europy, a do dziś Ich groby odwiedzają żydowscy pielgrzymi z całego świata, zostawiając przy nich spisane na kwitałe prośby. Kadisz odmówił też Isidor Izaak Rabi (1898- 1988) - laureat Nagrody Nobla z fizyki (1944 r.), który w 1971 roku odwiedził miasto swego urodzenia, znane mu tylko z opowieści rodziców. Od czasów drugiej wojny światowej nie urządza się na cmentarzu pogrzebów, ale kirkut na zawsze pozostanie miejscem pamięci o tych, którzy przez wieki tworzyli historię miasta.
 

 

RYMANÓW ZDRÓJ

-  Rymanów Zdrój to znane od 1876 r. Uzdrowisko malowniczo położone w dolinie rzeki Tabor, w powiecie krośnieńskim, w województwie podkarpackim. Zlokalizowane w terenie górskim, jest idealnym miejscem dla osób szukających ciszy i spokoju. Wysoka zawartość jodu i bromu w powietrzu, wody mineralne, borowina i korzystny mikroklimat z cechami klimatu górskiego i morskiego sprzyjają leczeniu chorób układu oddechowego, chorób krążenia, chorób układu pokarmowego i chorób dziecięcych. Urokliwy park zdrojowy znajdujący się w „sercu” Uzdrowiska jest doskonałym miejscem do spacerów i wypoczynku. Na otaczających dolinę wzgórzach rozciągają się liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe skąd można podziwiać piękny krajobraz Beskidu Niskiego.


 

IWONICZ ZDRÓJ

- Dzięki pięknemu położeniu wśród zdrowych lasów, bijących źródeł leczniczych oraz wysokiemu poziomowi opieki medycznej, cieszy się dobrą opinią w kraju i za granicą. Wspaniale nadaje się dzięki swoim nieprzeciętnym walorom na pobyt leczniczy i wypoczynek, któremu sprzyjają specyficzne czynniki klimatu iwonickiego. Można go określić jako klimat dolin i kotlin śródgórskich. Cechą charakterystyczną klimatu Iwonicza jest obniżona wilgotność powietrza spowodowana jego południowym spływem z Przełęczy Dukielskiej. Spływ ten często przyjmuje charakter wiatru fenowego. Umiarkowane wzniesienie (ok. 400-600 m n.p.m) powoduje, że ciśnienie atmosferyczne jest obniżone co stanowi bodziec klimatyczny o pierwszorzędnym znaczeniu biologicznym. Wpływa też na czystość powietrza oraz wzrost natężenia promieniowania słonecznego. Iwonicz leżący na obszarze największego nasłonecznienia i najmniejszego zachmurzenia w Polsce jest idealnym miejscem, które działa uspakajająco, orzeźwiająco i wzmacniająco. Miasteczko urzeka pięknem architektury Starego Pałacu i Łazienek, Pijalni Wód Mineralnych, Domu Zdrojowego i innych budynków.

 

CZARNORZEKI

Rezerwat przyrody Prządki został utworzony w roku 1957 na terenie gminy Korczyna na pograniczu wsi Czarnorzeki i Korczyna. Rezerwat leży przy trasie Krosno Rzeszów w odległości 12 km od Krosna. Ma powierzchnię 13,63 ha. Najwyżej położony punkt rezerwatu znajduje się na wysokości 520 m.npm.
Rezerwat obejmuje grupę ostańców skalnych, o wysokości do ponad 20 m, zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji przybrał oryginalne kształty. Poszczególne skały posiadają własne nazwy, m.in.: Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt. Nazwa rezerwatu pochodzi od legendy głoszącej, że skały są dziewczętami zamienionymi w kamień, ukaranymi za przędzenie lnu w święto.Na terenie rezerwatu jest 5 szlaków turystycznych, z pięknymi skałkami i widokami oraz zamek Kamieniec: Prządki - Strzelnica, Odcinek Kamieniec – Prządki, Czarnorzeki – Dział, Strzelnica – Sucha Góra oraz szlak przy Zamku Kamieniec.Rezerwat Przyrody jest położony w obrębie Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego i jest jego największą atrakcją turystyczną.

 

ODRZYKOŃ

Gotycka budowla została wzniesiona na skale, na wysokości 452 m n.p.m. Jej nieregularna forma była wynikiem ukształtowania terenu, na którym została zbudowana. Za czasów Kazimierza Wielkiego był to typowy graniczny zamek obronny. Obecnie ta część, z której pozostał ostrołukowy portal i wschodnia ściana z wnęką, nosi nazwę "wysoki" ("wyższy") lub "odrzykoński". Jego zadaniem była obrona traktu handlowego z Polski na Węgry przez Przełęcz Dukielską. Zamek niższy ("korczyński") to efekt rozbudowy w kierunku wschodnim z 1448. W tym samym czasie kończono budowę prostokątnej baszty i fosy okalającej całe zamczysko. Pomieszczenia w wieży przeznaczono na zbrojownię i więzienie. Powstały dziedziniec nazywany przedzamczem korczyńskim oddzielony był od zamku wysokiego murem granicznym (w związku z podziałem majątku). Wspólną dla obu części była kaplica i studnia. Rozbudowa zamku wzbogaciła go o zabudowania w stylu renesansowym. Obecnie lepiej zachowana jest część wschodnia i tam znajduje się wejście na teren dawnego zamczyska. Widoczne są pozostałości budynków mieszkalnych i kaplicy. W tej części zabytku mieści się małe muzeum urządzone przez pasjonata zamku i kolekcjonera Andrzeja Kołdera. Wśród eksponatów są militaria z dawnego arsenału zamkowego i pamiątki po kolejnych właścicielach, a także XIV-wieczny herb z drzwi zamkowych.

 

HACZÓW

Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła – gotycki drewniany kościół usytuowany w miejscowości Haczów pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła, znajdujący się wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski i Podkarpacia na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Kościół w Haczowie jest największym gotyckim drewnianym kościołem w Europie i jednocześnie najstarszym kościołem drewnianym konstrukcji zrębowej w Polsce. Jest to drewniany gotycki kościół o konstrukcji zrębowej, zbudowany pod koniec XIV wieku (najprawdopodobniej w 1388 r.), rozbudowany w 1624 r. (budowa 25 metrowej wieży izbicowej niezależnej od kościoła, wieżyczki na sygnaturkę, sobót, wykonanie kolistych otworów okiennych w nawie, budowa ziemnego wału obronnego), i w latach 1784-1789 (m.in. powiększenie zakrystii, budowa nowych sobót). Wnętrze zdobi unikatowa polichromia figuralna z 1494 (najprawdopodobniej najstarsza polichromia tego typu w Europie, stanowi też największy XV-wieczny zbiór malowideł figuralnych w Polsce), oraz późniejsza z ok. 1864 roku. W roku 1999 została ukończona konserwacja gotyckich desek stropowych prowadzona przez mgr Barbarę Czajkowską-Palusińską i mgr. Sławomira Stępnia, a w roku 2000 ukończono aranżację konserwatorską stropu w nawie Kościoła według projektu prof. Gadomskiego i dr. Korneckiego.

 

OŚRODEK KICZERA W PUŁAWACH GÓRNYCH

Puławy Górne k. Rymanowa – tutaj zlokalizowany jest Ośrodek Sportów Zimowych KiczeraSki.
Na terenie ośrodka znajduje się pięć tras o zróżnicowanym stopniu trudności.
1.Trasa główna – 1000m, trasa średnia,
2. Trasa pod wyciągiem  – 900m, trasa trudna,
3. Trasa okrężna -1200m, trasa łatwa,
4. Trasa dla początkujących – 150m, trasa łatwa,
5. Trasa koło górnej wypożyczalnie – 300m, trasa łatwa.

Dodatkowo Ośrodek KiczeraSki posiada:
- jedną trasę biegową/skitourową
- trasy rowerowe – downhill

Ośrodek wyposażony jest w nowoczesny system naśnieżania, dzięki któremu KiczeraSki posiada najlepsze warunki do jazdy w regionie. Dodatkowo trasy zjazdowe nr 1, 4, 5 są oświetlone, co pozwala na korzystanie z zimowej aury, także po zmroku.
W trosce o jakość, pokrywa śnieżna tras narciarskich jest codziennie przygotowywana przez ratraki.

Różnica wzniesien na Ośrodku KiczeraSki wynosi 170m.

Ośrodek Sportów Zimowych KiczeraSki oferuje cztery wyciągi dla narciarzy i snowboardzistów.
    dwuosobowa kolej krzesełkowa 900m
    wyciąg orczykowy Igor 420m
    wyciąg orczykowy Adaś 300m
    wyciąg dla początkujących BabyLift150m

 

Z innych równie ciekawych i wartych zobaczenia miejsc wspomnieć należy o:

- Żarnowiec z Muzeum Marii Konopnickiej

- Bóbrka i Skansen Przemysłu Naftowego

- Dukla

- Pustelnia św. Jana z Dukli w Trzcianie

- Sanok, a w nim Muzea, Skansen, Rynek itp.

- Krosno, a w nim Muzea, Centrum Dziedzictwa Szkła, Rynek,

itp, itp .....

 

Opisy i zdjęcia pochodzą ze źródeł internetowych miejscowości, oraz serwisu Google

 

 

 

 

 

Na skróty

 

   
 

 


 Powered by: www.CDX.pl